Parlamentné voľby 2016

Už dlhšiu dobu považujem voľby za treťotriednu reality show, v ktorej sa banda ambicióznych gašparov a emancipovaných nosníc schováva za simplexné heslá, bezduché sľuby, otrepané frázy či nič nehovoriace čísla. Často im robia spoločnosť rôzni rádoby herci, speváci či jednoduchší športovci, ktorí si potrebujú prilepšiť.

Väčšine ľudí ešte stále nedošlo, že politika je len dobre zorganizovaná hra mocných pre svoje zotročené ovečky. Tí, ktorí ovládajú politickú scénu a biznis okolo nej v skutočnosti nepotrebujú žiadnu zmenu. V komédii zvanej voľby je zvolený politik iba figúrka, ktorá len v minimálnej miere môže ovplyvniť naplánovaný vývoj. Ak sa totiž nájde príliš samostatná alebo dokonca vlastný rozum používajúca osoba, rýchlo sa aktivizuje opravný mechanizmus. Väčšinou sa o takéhoto odvážlivca postarajú všemocné médiá, ktoré ho včas a účinne zdiskreditujú. Niekedy svojpomocne a niekedy s požehnaním zhora.

Výsledkom je tak akože pravica a akože ľavica, pričom tento ideologický boj zvyčajne dopĺňajú nejaké zábavné zoskupenia typu OĽANO, Hlina company, SKOK či SME Rodina roznášača telesných tekutín Kollára. Podobný systém funguje vo vyspelej západnej Európe, a tak musí fungovať aj v zaostalejšej východnej časti v duchu hesla, všetci Európania sme predsa rovnakí.

Prečo je to tak? No lebo Sovietsky zväz bruselský, s ktorým ide ruku v ruke mocná nadnárodná lobby. Tie držia ochrannú ruku nad konkrétnym štátom, médiami a bezpečnostnými zložkami (polícia, armáda, spravodajské služby). Tie majú za úlohu zabezpečiť, že voľby dopadnú podľa naplánovaného scenára. A je jedno či s červenými alebo modrými figúrkami. Šachovú partiu im uľahčuje fakt, že volebný systém vôbec nezohľadňuje kvality voliča, z čoho pramení, že rovnaký hlas má na strane jednej prepitý bezdomovec a špičkový vedec na strane druhej.

Je jasné, že voličov používajúcich sedliacky rozum neovplyvnený mediálnou propagandou je menšina. Oveľa viac je voličov, ktorí si myslia, že ich hlas rozhodne o ružovej budúcnosti. A takýchto voličov si je treba udržiavať, poprípade ich rady ešte rozšíriť. Výsledkom je vymývanie mozgov  rôznymi analytikmi, odborníkmi na všetko, stupídnymi reláciami a nakoniec predvolebným gulášom. O (ne)záujem mladých čo sa týka diania v našej krajine sa už tradične postarajú osvedčené ťaháky typu superstár, farma, talent, Rytmus, Plačková a pod.

Poslednou dobou sa ale zdá, že zaužívaný scenár dostáva trhliny a nefunguje podľa zažitých predstáv. Niektoré ovce prestávajú byť ovcami a začínajú používať vlastný rozum, iných občanov už volebné divadlo na bielu a čiernu akosi unavuje. Výsledkom je podpora nehodiacich sa strán alebo nezáujem o volebnú hru a z toho prameniaca nízka podpora pre tie správne strany.

Volebné divadlo tak treba nejako okoreniť. Vymysleli sa teda predvolebné štrajky a hry na migrantov. Najskôr k tým štrajkom. Je fakt zaujímavé pozorovať, akú veľkú mediálnu podporu dostali štrajkujúce strany, ich hovorcovia a tiež jednotlivý politici, ktorí odrazu majú na všetky problémy štrajkujúcich jasné riešenia. Čo na tom, že sú to tí istí politici, ktorí keď mali možnosť, tak na potreby učiteľov či zdravotníkov zvysoka prdeli. Teraz idú voľby, a tak sa treba ukázať. Inak by bola predsa nuda. Je pritom nad slnko jasné, že sa iba voda múti a k žiadnym systémovým riešeniam aj tak nepríde. Tie sú predsa pre chlebodarcov súčasných politických strán neprijateľné. Nikto nikdy neriešil, že učiteľov je cca rovnaký počet ako v roku 1989, pričom vtedy bolo cca 700 000 detí v porovnaní so 400 000 deťmi teraz. A prečo? Lebo školstvo je biznis a čím viac zamestnancov, tým sa lepšie všetko stráca a kamufluje. Taktiež nikdy nikto zo súčasných chlebodarcov nebude riešiť zdravotníctvo. A prečo? Lebo priživiť sa na chorom či nešťastnom človeku patrí k najjednoduchším a zároveň k najziskovejším.

Druhým faktorom sú tzv. migrantské hry. Mocní zistili, že na pospolitý ľud fungujú výborne, pričom okrem strachu majú ešte jeden, nemenej významný efekt. Mnohí z nás si zaiste všimli, že inokedy tvrdo multikulti média v poslednej dobe tolerujú určité prejavy rasovej či náboženskej neznášanlivosti. Objavujú sa tak informácie, že potmavší imigrant spáchal tamto či ono alebo tá či oná strana bude chrániť ľudí pred nájazdom neprispôsobivých utečencov a podobne. Takéto niečo nebolo v minulosti možné. Prečo je to tak? Pretože tradičné voľby sú už nuda a taktiež nebezpečne stúpa podpora nehodiacich sa strán, ktoré majú odpor k cudziemu dlhodobo vo svojej agende.

Už aj vrabci na strome čvirikajú, že agentúry, majú za úlohu umelo znižovať Kotlebove percentá, aby v žiadnom prípade neprekročili 5%, dokonca ani 4 či 3%. Pritom nie je tajomstvo, že Kotleba dosahuje v predvolebných prieskumoch preferencie na úrovni min 7 a viac %. Ďalšia úloha je jasná, silou mocou očierňovať Kotlebu a jemu podobných. Je preto zaujímavé, že vždy spravodlivé média akosi zabudli uviesť, že Transparency International už druhýkrát po sebe označila Banskobystrický samosprávny kraj za najtransparentnejší na Slovensku alebo že za Kotlebu sa robí 1 km cyklocesty za 42 515€ a za Maňku za 121 311€.

Podotýkam, že nie som žiaden Kotlebov volič ani sympatizant, v podstate mi je jedno, či sa dostane do parlamentu alebo nie, neznášam však, keď niekto neustále zavádza a klame. V tomto prípade mám na mysli hlavne rádoby opozíciu, ktorá sa prezentuje podporou nič neriešiaceho štrajku a vykrikovaním o rôznych predražených nákupoch, pritom oveľa väčšie zlodejiny, v ktorých sú sami namočené vôbec neriešia. A že tých tunelov bolo a je neúrekom netreba ani komentovať. Cétečko či kompa, s ktorou sa tak na bilbordoch  hrdia Matovičovi práskači sú iba povestnou kvapkou v mori.

Tohtoročné parlamentné voľby ukazujú, že drzosť a klamstvo nemá naozaj žiadne hranice. Je fakt divné, že ľuďom sa nepáčil socializmus, pretože všade viseli debilné heslá a štát určoval, čo majú robiť. A teraz opäť všade visia debilné heslá veľmi podobné tým komančovským, ktoré tiež hlásia niečo ako silný štát, kontrola nad kadečím alebo nedovolíme toto alebo tamto.  Sú to v podstate tie isté zvratky naviac okorenené o photoshopom upravené falošné xichty. Akosi teda nechápem, v čom je výhoda demokratických volieb, keď je všetko po starom a sloboda občana je v mnohých prípadoch iba fikcia. Inými slovami, čo je to za demokraciu, keď nám je mediálne predurčená možnosť voliť medzi zlodejom, ešte väčším zlodejom, klamárom, ambicióznym povaľačom, abstinujúcim feťákom, neúspešným hercom alebo prenášačom telesných tekutín.

Čo dodať na záver. Asi nepôjdem voliť, toto slovné spojenie som počul už mnohokrát, ale je to naozaj riešenie? Je, ale aj nie je. Napriek odporu k celému zhovadilému volebnému systému tu existuje malé svetielko nádeje, že môj hlas môže čosi pomotať. To svetielko sa volá preferenčný hlas.

Šancu preniknúť do parlamentu majú kandidáti, ktorí získajú aspoň tri percentá preferenčných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre stranu. Pre malú stranu s preferenciami okolo +- 10% to predstavuje cca 4-5 tisíc hlasov, pre väčšiu stranu akou je napr. Smer to predstavuje cca 30 tisíc hlasov, aby sa kandidát prekrúžkoval na zvoliteľné miesto. Z toho je teda jasné, že krúžkovať svojho favorita má prakticky význam len v menších stranách. Existujú sociálne siete, telefóny, diskusie a podobne. Vyberte si teda toho správneho kandidáta, predebatujte to so svojimi známymi a skúste to. Ktohovie, možno motyka vystrelí.

Voľbám zdar.

Tento obsah bol zaradený v Články. Zálohujte si trvalý odkaz.

5 odpovedí na Parlamentné voľby 2016

 1. Anonym povedal:

  BRATISLAVA – Kedysi bolo Slovensko vnímané ako tatranský tiger, dnes už je to len zdochýnajúca kobyla s pokrivenými hodnotami. Sociálne balíčky sú len prejav neustálej kampane Smeru. Robert Fico je nadaný, inteligentný a typický pragmatický politik. Čo stojí za jeho popularitou? Kto ho dokáže prekonať a ako dopadnú voľby? V rozhovore pre Topky na tieto otázky odpovedá politológ Radoslav Štefančík.

  Smer má vyše 70 nevýrazných poslancov, ľavicového revolucionára Blahu a možno jedinú političku, ktorá vyhovuje definícii progresívnej ľavice, Moniku Beňovú Flašíkovú. Čo drží pohromade Smer? Sú to biznis záujmy?

  Všimnite si, že ak sa niečo v tomto štáte zomelie, ide spravidla o ľudí nejakým spôsobom napojených na Smer. Od toho bezvýznamného výrobcu diplomoviek z Piešťan,

  cez primátora Považskej Bystrice s viacerými funkcionárskymi úväzkami,

  cez odborníka na masáže, až po veľké miliónové kšefty s kompou, diaľnicami, tunelmi, futbalovými štadiónmi a neviem čím všetkým ešte. Ak Smer niečo drží pokope, nie sú to iba obrovské obchody hlavných akcionárov Smeru so štátom, ale aj tie najdrobnejšie kšeftíky radových členov Smeru s verejnými inštitúciami. Inak povedané, štát je dojnou kravou a všetci ľudia okolo Smeru si chcú, či už viac alebo menej, odchlipnúť z jej lahodného mliečka. Na Slovensku existujú dva spôsoby ako prenáramne zbohatnúť. Vyhrať v lotérii alebo obchodovať so štátom, ktorý spravuje práve Smer.

  • Anonym povedal:

   Každý politická strana a hnutie má svoje maslo. Všetci sú rovnakí.
   Nie som prívrženec Smeru, ale ostatných s..rie, že je najdlhšie pri moci a im sa z toho koláča ujdú iba odrobinky.
   Preto také kauzy, tlačovky a pod v snahe zapáčiť sa voličovi a potom si urvať z koláča čo najviac aj so zameškaným.
   Keby terajšia opozícia v každom čase čo bola u moci namiesto hádania sa medzi sebou / o čom asi – no iba o zlodejstvách pre nich / robila niečo pre národ tak sú volební opätovne a majú vystarané ako Smer.
   No oni sa už hádajú aj pred voľbami, kedy si ešte trošíčka uvedomujú, že by mali trošíčka držať spolu.
   Čo by robili keby vládli – katastrofa – domyslieť si to.

 2. stefan povedal:

  preco ludia neveria ved kazde volby su rovnake len slubuju a nic a naco su volby? na dve veci. ale je aspon sranda.

  • Anonym povedal:

   Lebo národ potrebuje chlieb a hry.Vodcovia klamú od vzniku civilizácie,kradnú a vedú vojny na zotročenie a vyvraždenie svojich otrokov,aj dnes.

   • Anonym povedal:

    len aj to klamanie a kradnutie má svoje hranice ale zdá sa mi, že v mogoňove ale aj na celonárodnej úrovni sa už dávno prekročili

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.